Założeniem programu Szkolnego koła wolontariackiego jest wykorzystanie otwartości i ciekawości świata młodego człowieka.

Szkolne koło wolontariackie  działa tam gdzie może służyć ludziom, którzy tego potrzebują.

Chce służyć najbardziej potrzebującym, reagować na potrzeby innych oraz wspomagać różnego rodzaju inicjatywy charytatywne kulturalne i społeczne.

Od kilku lat uczestniczymy w Maratonie Warszawskim.
Obsługiwaliśmy punkt 13 na 35 kilometrze maratonu. Emocje były ogromne i sięgały zenitu!
Uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum dali z siebie wszystko!!!Nasi młodzi wolontariusze przydzielani są do konkretnych punktów, dopingując i pomagając maratończykom w ukończeniu biegu.

Ośrodek Pomocy Społecznej  w Warszawie  z którym współpracujemy, cyklicznie otrzymuje paczki  z odzieżą, artykułami szkolnymi czy żywnością. Pomogliśmy już wielu rodzinom, wspierając   w zaspakajaniu podstawowych potrzeb ekonomicznych.

Budując świat wartości młodego człowieka, staramy się, by tematy w których się poruszamy były różnorodne.

Wspieramy zatem akcję KOREK. W tym roku pomagamy małemu Mikołajowi z Dęblina. Zebrane korki pozwolą na zakup protez, które umożliwią naukę pisania i czytania w szkole, a także rehabilitację, która towarzyszy chłopcu każdego dnia.

Przygotowujemy uczniów do podejmowania działań wolontariackich na rzecz środowiska lokalnego. Tak więc co roku dołączamy się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Rodziny, które wybieramy, dzięki hojności rodziców naszych uczniów otrzymują zawsze 100% założonego planu na potrzebne artykuły i przedmioty.

Co roku uczestniczymy w akcji WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. 10 stycznia 2016 roku uczestniczyliśmy  w 24 finale. Nasi wolontariusze pełni empatii i altruizmu zasilają sztaby w Warszawie. W tym roku zbieraliśmy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

Co roku wspieramy czworonożnych przyjaciół człowieka. Schronisko dla zwierząt na Paluchu otrzymuje od nas karmy, zabawki i koce niezbędne dla psów i kotów.

Projekt Rwanda jest naszym priorytetem w tym roku. Organizujemy kiermasze szkolne, z których dochód przekazywany jest na budowę przedszkola w Afryce. Udaje też nam się przekazywać co miesiąc dochód z gazetki szkolnej do fundacji „ Daj Mi Czas”, by wspierać projekt.

Wspieramy zatem wiele projektów, by jak najszerzej zapoznać dzieci z ideą wolontariatu- bezinteresownego niesienia pomocy.

 

Dom  Dziennego  Pobytu

Tak naprawdę  nasza  przygoda  zaczęła się od  stycznia 2016 roku. Od tego czasu nasi  szkolni wolontariusze  uczestniczyli  w  spotkaniach  z  Seniorami  z  Domu  Seniora, a fotorelacje z tych spotkań można  obejrzeć na  stronie internetowej www.poem.pl w  zakładce: O nas, Wolontariat POEM.

Spotkania  międzypokoleniowe  stworzyły  okazję  do uczenia się  od  siebie nawzajem . Warto było  zaangażować  młodych  ludzi w spotkania z  seniorami,  aby  przełamywać  stereotypy, konfrontować  różne  spojrzenia,  wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych  obszarach,  gdzie  młodzi  i  starsi mogą się  uzupełniać.

W czerwcu  2016 roku odwiedzili Naszą  Szkołę  seniorzy  z  domu  dziennego  pobytu  z  którymi  nasze dzieci od dawna  utrzymują  kontakty. Regularnie  odwiedzają  starszych przyjaciół, słuchają  ich  opowieści, grają w  gry i spędzają  razem czas raz w tygodniu.

Podczas  odwiedzin w  naszej szkole dzieci oprowadziły  gości po  szkole.  Delegacja  seniorów  spotkała się  z  dyrekcją na kawie i kawałku ciasta.