Założeniem programu Szkolnego koła wolontariackiego jest wykorzystanie otwartości i ciekawości świata młodego człowieka.
Szkolne koło wolontariackie działa tam gdzie może służyć ludziom, którzy tego potrzebują.
Chce służyć najbardziej potrzebującym, reagować na potrzeby innych oraz wspomagać różnego rodzaju inicjatywy charytatywne kulturalne i społeczne.
Od kilku lat uczestniczymy w Maratonie Warszawskim.
Obsługiwaliśmy punkt 13 na 35 kilometrze maratonu. Emocje były ogromne i sięgały zenitu!
Uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum dali z siebie wszystko!!!Nasi młodzi wolontariusze przydzielani są do konkretnych punktów, dopingując i pomagając maratończykom w ukończeniu biegu.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Warszawie z którym współpracujemy, cyklicznie otrzymuje paczki z odzieżą, artykułami szkolnymi czy żywnością. Pomogliśmy już wielu rodzinom, wspierając w zaspakajaniu podstawowych potrzeb ekonomicznych.
Budując świat wartości młodego człowieka, staramy się, by tematy w których się poruszamy były różnorodne.
Wspieramy zatem akcję KOREK. W tym roku pomagamy małemu Mikołajowi z Dęblina. Zebrane korki pozwolą na zakup protez, które umożliwią naukę pisania i czytania w szkole, a także rehabilitację, która towarzyszy chłopcu każdego dnia.
Przygotowujemy uczniów do podejmowania działań wolontariackich na rzecz środowiska lokalnego. Tak więc co roku dołączamy się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Rodziny, które wybieramy, dzięki hojności rodziców naszych uczniów otrzymują zawsze 100% założonego planu na potrzebne artykuły i przedmioty.
Co roku uczestniczymy w akcji WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. 10 stycznia 2016 roku uczestniczyliśmy w 24 finale. Nasi wolontariusze pełni empatii i altruizmu zasilają sztaby w Warszawie. W tym roku zbieraliśmy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Co roku wspieramy czworonożnych przyjaciół człowieka. Schronisko dla zwierząt na Paluchu otrzymuje od nas karmy, zabawki i koce niezbędne dla psów i kotów.
Projekt Rwanda jest naszym priorytetem w tym roku. Organizujemy kiermasze szkolne, z których dochód przekazywany jest na budowę przedszkola w Afryce. Udaje też nam się przekazywać co miesiąc dochód z gazetki szkolnej do fundacji „ Daj Mi Czas”, by wspierać projekt.
Wspieramy zatem wiele projektów, by jak najszerzej zapoznać dzieci z ideą wolontariatu- bezinteresownego niesienia pomocy.
Dom Dziennego Pobytu
Tak naprawdę nasza przygoda zaczęła się od stycznia 2016 roku. Od tego czasu nasi szkolni wolontariusze uczestniczyli w spotkaniach z Seniorami z Domu Seniora, a fotorelacje z tych spotkań można obejrzeć na stronie internetowej www.poem.pl w zakładce: O nas, Wolontariat POEM.
Spotkania międzypokoleniowe stworzyły okazję do uczenia się od siebie nawzajem . Warto było zaangażować młodych ludzi w spotkania z seniorami, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać.
W czerwcu 2016 roku odwiedzili Naszą Szkołę seniorzy z domu dziennego pobytu z którymi nasze dzieci od dawna utrzymują kontakty. Regularnie odwiedzają starszych przyjaciół, słuchają ich opowieści, grają w gry i spędzają razem czas raz w tygodniu.
Podczas odwiedzin w naszej szkole dzieci oprowadziły gości po szkole. Delegacja seniorów spotkała się z dyrekcją na kawie i kawałku ciasta.